5 שאלות שיעזרו לכם להבין מהי רמת גמלת הסיעוד שמגיעה לכם

גמלת הסיעוד של הביטוח הלאומי בנויה על פי שש רמות בסדר עולה, בהתאם למידת התלות של האדם. אלו השאלות שיעזרו לכם לברר מהי רמת גמלת הסיעוד שמגיעה לכם.

האם יש לי בכלל זכאות לגמלת סיעוד?

כדי לברר האם אדם זכאי לגמלת סיעוד מטעם הביטוח הלאומי, עליו לבדוק האם הוא עומד בכל תנאי הזכאות לגמלת סיעוד. היעדר של אפילו סעיף אחד ידחה את קבלתה עד להשלמת התנאי הנדרש. התנאים לקבלת גמלת סיעוד הם אלו: על המבקש להיות תושב ישראל, לאחר גיל פרישה, בעל הכנסות נמוכות מהתקרה המזכה (עד 12,536 לגמלה מלאה ליחיד ו-18,804 לגמלה חלקית או לזוג), תלות גבוהה בעזרת הזולת בביצוע פעולות בסיסיות, מגורים בבית או בדיור מוגן במימון עצמי, וללא קצבה אחרת מהמדינה.

האם פעלתי למיצוי זכויותיי בנושא גמלת סיעוד?

חשוב לדעת שבניגוד לחלק מהמנגנונים הממשלתיים, קבלת גמלת סיעוד אינה תהליך אוטומטי, אלא נדרשת פעולה אקטיבית למימושה. וכאן טמונה מכשלה בסיסית: דווקא מצבו הסיעודי של האדם מונע ממנו לעיתים קרובות לפעול למימוש זכויותיו בנושא גמלת הסיעוד! לכן חשוב שבני משפחתו של האדם הסיעודי יהיו ערים לכך, ויסייעו לו בקבלת גמלת הסיעוד המגיעה לו.

האם לקחתי בחשבון את כל המגבלות שלי?

לצורך חישוב גמלת הסיעוד, נבדקת יכולתו של המבקש לבצע באופן עצמאי 6 פעולות בסיסיות: הזנה, רחצה, לבישת בגדים ופשיטתם, מעברים בין מצבי שכיבה ועמידה, ניידות ושליטה בצרכים. כל מגבלה מזכה בנקודות. לכן בעת מילוי הטפסים או ביצוע מבדק היכולת, חשוב שכל קושי וכל מגבלה יבואו לידי ביטוי.

כיצד נקבע גובה גמלת הסיעוד שלי?

במידה והתביעה לגמלת סיעוד מתקבלת, נקבעת גם רמת גמלת הסיעוד, בסולם שבין 1 ל-6, בהתאם למצבו האינדיבידואלי של המבקש. כל אחד מסעיפי מבחן היכולת מתבטא בנקודות, והסכום המצטבר שלהן הוא שקובע את רמת גמלת הסיעוד. הרמות מעניקות תמיכה מדורגת, המתבטאת הן במספר שעות התמיכה השבועיות להן זכאי האדם הסיעודי, והן במספר השעות אותן ניתן להמיר בקצבה כספית ו/או בשרותי עזר נוספים.

מה נותנת כל אחת מרמות גמלת הסיעוד?

כאמור, גמלת הסיעוד ניתנת על פי מפתח של 6 רמות גמלת סיעוד, שכל אחת מהן מזכה ביחידות זכות בדירוג עולה, על פי טבלת רמות גמלת הסיעוד. את הזכאות בהתאם לרמות גמלת הסיעוד ניתן לקבל בשעות טיפול שבועיות וכן להמיר חלק מהן בקצבה כספית ו/או בשרותי עזר כמו כביסה, מוצרי ספיגה, לחצן מצוקה וביקורים במרכז יום.

זהו התחשיב של רמות גמלת הסיעוד:

גמלת סיעוד רמה 1: 2.5-3 נקודות, מזכה ב- 5.5 שעות שבועיות.

גמלת סיעוד רמה 2: 3.5-4 נקודות, מזכה ב-10 שעות שבועיות, עד 4 מתוכן ניתנות להמרה בכסף או בשרותי עזר.

גמלת סיעוד רמה 3: 5-6 נקודות, מזכה ב-17 שעות שבועיות (14 בהעסקת עובד זר), 4-6 מתוכן ניתנות להמרה בכסף או בשרותי עזר. במקרה של עובד זר – ניתן להמיר לכסף את כל השעות.

גמלת סיעוד רמה 4: 6.5-7.5 נקודות, מזכה ב-21 שעות שבועיות (18 בהעסקת עובד זר), 4-7 מתוכן ניתנות להמרה, או כולן במקרה של עובד זר.

גמלת סיעוד רמה 5: 8-9 נקודות, מזכה ב-26 שעות שבועיות (21 בהעסקת עובד זר), 4-7 מתוכן ניתנות להמרה, או כולן במקרה של עובד זר.

גמלת סיעוד רמה 6: 9.5-10.5 נקודות: מזכה ב-30 שעות שבועיות (26 בהעסקת עובד זר),  עד 10 מתוכן ניתנות להמרה, או כולן במקרה של עובד זר.

במידה וחלה התדרדרות במצב, ניתן לבמידה וחלה התדרדרות במצב, ניתן להגיש בקשה חוזרת לצורך קבלת גמלה גבוהה יותר, בהתאם לטבלת רמות גמלת הסיעוד.הגיש בקשה חוזרת לצורך קבלת גמלה גבוהה יותר, בהתאם לטבלת רמות גמלת הסיעוד.

מה היה לנו עד עכשיו?

קטגוריות נוספות באתר

צור קשר

מעוניין לפרסם אצלנו? מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בתוך זמן קצר

5/5

מאמרים נוספים בתחום

מאמרים אחרונים באתר

טרנדים

מאמרים פופולריים אחרונים

מצבר עד הבית

בפוסט זה בבלוג, אנו מתעמקים בשירות המקיף הניתן על ידי הטכנאים המיומנים שלנו המגיעים לפתח ביתכם כדי להחליף מצבר לרכב.

פרגולות אלומיניום

בעידן הנוכחי של עיצובים אדריכליים מודרניים, פרגולות אלומיניום הופיעו כבחירה מצוינת עבור בעלי בתים ועסקים כאחד. המבנים הללו מציעים שילוב